2019-ben is budapesti csapat nyerte a Zsebpénzügyes vetélkedőt
Budapest, 2019. november 27. – A budapesti Hunfalvy János Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági és Kereskedelmi Szakgimnázium csapata nyerte a 2019-es Zsebpénzügyes vetélkedőt. Az országos pénzügyi tudatossági vetélkedőre idén közel 900 középiskolás csapat nevezett be, akik négy forduló során, a való életben is használható gyakorlati feladatok megoldásával mérték össze pénzügyi tudásukat.
Több felmérés eredménye is megerősíti, hogy a mostani tízen- és huszonéves generáció máshogy áll a pénzügyekhez, mint a korábbi nemzedékek: fontosabbnak tartják az öngondoskodást, a hosszú távú tervezést, pénzügyeik kézben tartását. A fiatalok fokozódó pénzügyi érdeklődését jól mutatja, hogy az Intrum Zsebpénzügyes vetélkedőjén évről-évre többen indulnak el, ami csaknem 2600 diákot és több mint 250 felkészítő tanárt jelent, 147 iskolából – az idei versenyen háromszor annyian indultak, mint a tavalyin.
Az Intrum, Magyarország vezető kintlévőségkezelő cége idén harmadszor rendezte meg a 16 és 20 év közötti középiskolás diákoknak szóló országos pénzügyi vetélkedőt. A versenyen résztvevő csapatok nemcsak a meglévő tudásukat tehették próbára, de a szervezők által felkért mentorok segítségével új gazdasági ismeretekre is szert tettek, amelyeket a mindennapokban, vagy akár később, a munkaerőpiacon is hasznosíthatnak. A verseny történetében először több határon túli csapat is nevezett, ami a szervezők szerint különösen nagy eredmény, hiszen így a programmal a külhoni magyar oktatást is tudják segíteni.
Kiemelkedő a pedagógusok munkája
A Zsebpénzügyes verseny négy fordulójából az első háromban internetes feladatok megoldásával mérték össze tudásukat a csapatok. A november 26-án tartott döntőben már csak a legjobb 8 csapat vett részt, akik élőben, egy esettanulmány megoldásával adhattak számot tudásukról egy szakértői zsűri előtt. A zsűriben idén helyet kapott Fábián Gergely, a Magyar Nemzeti Bank vezérigazgatója, Pál Árpád, a Present Value Zrt. vezetője, László Csaba közgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára és Balogh Gabriella, a Net Média Zrt. társtulajdonosa és elnökként Felfalusi Péter az Intrum vezérigazgatója.
A döntő 8 csapatából 3 budapesti két kazincbarcikai, két paksi és egy debreceni csapat volt. A legjobbnak járó elismerést a Hunfalvy János Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági és Kereskedelmi Szakgimnázium (Budapest I.) csapata nyerte el. A második helyezett a Keleti Károly Közgazdasági Szakgimnázium (Budapest X.) csapata, míg a harmadik a META-Don Bosco Szakgimnázium (Budapest XI.) csapata lett.
Rengeteg új élménnyel gazdagodtunk a Zsebpénzügyes vetélkedőn. Sokat tanultunk prezentációs technikákról és olyan pénzügyi helyzetekről, amelyekkel a mindennapi életben is találkozhatunk és amelyeket meg kell majd oldanunk. Sok visszajelzést kaptunk arról, hogy jó úton haladunk, amikor már ilyen fiatalon megtakarításon és befektetésen gondolkodunkmondták az aranyérmes csapat tagjai.
A dobogós diákok, valamint az őket indító iskolák is értékes tárgyi nyereményeket nyertek, illetve a verseny résztvevői összesen mintegy 6 millió forintnyi nyereményt vihettek haza. A fiatalok többek között a laptopokat, tableteket és okostelefonokat kaptak, a dobogós csapatokat indító iskolák pedig 1-1 digitális táblával és projektorral lettek gazdagabb. Az összes döntőbe jutott csapat egy-egy projektort is elvihetett, emellett különdíjat (3D nyomtatót, illetve 15 darab iskolai számítógépszettet) kapott különdíjas lett a legtöbb csapatot elindító és a legtöbb csapatot a második fordulóba bejuttató intézmény, a Széchenyi István Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium.
Az idei versenyen a diákok mellett a felkészítő pedagógusok teljesítménye is tiszteletre méltó volt, különösen, ha belegondolunk, hogy az iskolai munka mellett kellett felkészíteniük a csapatokat. A magas részvétel jelentős részben a tanárok érdeme, akik között voltak, akik egyszerre tíznél is több diákcsapatot is felkészítettek.Felfalusi Péter, az Intrum vezérigazgatója.
Felfalusi Péter hozzátette, pozitív fejlemény, hogy az elmúlt években a középiskolákban nagyobb hangsúlyt kapott a pénzügyi nevelés.
A gazdaság és a globális piac azonban rendkívül gyors ütemben változik, gondoljunk csak a nemzetközi e-kereskedelem vagy a pénzügyi digitalizáció terjedésére. Ezeket a változásokat a tantervek is nehezen tudják követni. Emellett úgy látjuk, hogy a fiatalok pénzügyi készségeinek fejlesztésére ma már nem a hagyományos iskolai órák jelentik a leghatékonyabb eszközt. Az Intrum pénzügyi oktatási programjában ezért inkább a gyakorlati foglalkozásokra és a digitális eszközökre helyezzük a hangsúlyt, a Zsebpénzügyes versenyt is ebben a szellemben szerveztük.Felfalusi Péter
A Zsebpénzügyes versenyről
Az Intrum 2017-ben elindította Zsebpénzügyes elnevezésű pénzügyi vetélkedőjét, amelyet 2018 őszén újra megszervezett. A versenyt 2017-ben és 2018-ban is nagy érdeklődés övezte, a tavalyi vetélkedőn az ország 149 iskolájából összesen 345 csapat, azaz több mint 1000 diák mérettette meg magát. A fiatalok számára a verseny nemcsak személyes pénzügyeik kezeléséhez nyújt segítséget, de napjaink munkaerőpiacán is használható tudást és tapasztalatot ad. Ahogy a korábbi években, az idei vetélkedőn is a 16. életévüket betöltött, három főből álló diákcsapatok nevezhetnek a www.zsebpenzugyes.hu weboldalon, szeptember 29-ig. A novemberi döntőben a csapatok értékes nyereményekért mérkőznek meg, szakmai zsűri előtt.