13 országot érint az Intrum cégcsoport portfólióértékesítése, a magyar nincs köztük
Az Intrum cégcsoport befektetési portfóliójának jelentős részét értékesítette a Cerberus Capital Management L.P. számára, a tranzakció a magyarországi leányvállalatot nem érinti.
Budapest, 2024. január 26. A svéd Intrum csoport egy közös leányvállalat formájában eladta 13 országban lévő befektetési portfólióinak egy részét a Cerberus Capital Management L.P-nek. Az üzlet körülbelül 10 000, főként fedezet nélküli eszközöket tartalmazó portfóliót érint. A portfóliók 35 százalékos tulajdonrészét az Intrum megtartja, a további 65 százalékos részre pedig minimum 5 éves kizárólagos kezelési szerződést kötött. Az Intrum várható árbevétele az üzlet zárásnál, 8,2 milliárd SEK lesz, amit teljes egészében a cégcsoport adósságcsökkentésére használ fel a szervezet. A magyar, cseh és szlovák portfóliók és szervezetek nem érintettek a tranzakcióban. Az ezen piacokról való kilépés lehetőségét az Intrum csoport továbbra is vizsgálja.
A tranzakció hozzájárul az Intrum kockázatprofiljának csökkentéséhez és a tőkekönnyű vállalatmodelljének kialakításához, továbbá erősíti az Intrum szerepét a szolgáltatási területen és biztosítja a stabil, ismétlődő szolgáltatási bevétel forrását. Ez az ügylet mérföldkő az Intrum számára az irányban, hogy pénzügyileg rugalmasabb vállalattá váljon és olyan platform legyen, amely más cégek befektetett vagyonából kezeli az eszközöket.
A tranzakció mérete és feltételei tükrözik az Intrum és a Cerberus közötti erős stratégiai partnerséget. Az Intrum az eladósodás csökkentése és a pénzügyi platformjának kockázatcsökkentése érdekében végrehajtott intézkedéseivel összhangban folytatja eddigi tevékenységét. Az Intrum várhatóan 2024 első felében fejezi be a tranzakciót, és a sikeres lezárás a szükséges technikai és szabályozási feltételek függvénye.
Bővebben a tranzakció hátteréről
A tranzakció fontos lépés egy tőkekímélőbb üzleti modell felé. A tőkeáttétel csökkentésével a mérlegünkben erősebbek leszünk, miközben kihasználjuk szolgáltatási képességeinket és növeljük az abból származó bevételeinket. Ez egyúttal az első jelentős lépés azon az úton, hogy teljes körű szolgáltatást nyújtó eszközkezelési platformmá váljunk, ahol a harmadik fél tőkéje többségben finanszírozza a fogyasztói NPL-eszközökbe történő saját kezdeményezésű befektetéseinket. A Cerberus, a terület egyik vezető befektetője, valamint az egyik legnagyobb és legfontosabb ügyfelünk személyében erős partnerünk van a jövőre nézve.Andrés Rubio, az Intrum elnök-vezérigazgatója
Az Intrum kiválóan pozícionálta magát az európai hitelkezelési szolgáltatások terén, egyedi és granulált eszközkönyvet építve ki az évek során. Örömmel vásárolunk meg egy ilyen jelentős, európai szintű hitelportfólióban uralkodó részesedést, és segítjük az Intrumot stratégiai fejlődésében egy szolgáltatásokra összpontosított vállalkozás felé.David Teitelbaum, a Cerberus European Capital Advisors európai tanácsadói irodáinak vezetője és a globális pénzügyi intézményi tanácsadás vezetője hozzátette
A tranzakció hatásai az Intrum mérlegére
A tranzakció lezárása mintegy 845 millió svéd korona, nem készpénz jellegű számviteli veszteséget eredményez. Ebből 219 millió SEK a portfólió könyv szerinti értékének engedményéből adódik, 626 millió SEK pedig a gazdasági átadás időpontja és a zárás között elszámolt befektetési és szolgáltatási nyereség visszaírását/érvénytelenítését jelenti (beleértve a pozitív árfolyamhatást és az adókötelezettségek visszaírását/érvénytelenítését).
A tranzakció hatására az Intrum készpénz EBITDA-jának várhatóan mintegy 20 százalékos csökkenése várható 2024-ben. Ugyanakkor a nettó adósság mintegy 8,2 milliárd svéd koronával csökken, ami pozitívan befolyásolja a nettó pénzügyi tételek költségét évente mintegy 570 millió svéd koronával, feltéve, hogy a likviditás a jelenlegi kamatszinteken történik a jelenlegi RCF kölcsönök visszafizetésekor.
A tranzakció pro forma adatok szerint az Intrum Q3 2023-as eladósodási aránya 4,6x lesz, a proforma készpénz EBITDA pedig 11,0 milliárd svéd korona, nettó adósság pedig 50,7 milliárd svéd korona. Az Intrum így elérte a mintegy 30 milliárd svéd koronás mérlegintenzitás pénzügyi célját, ugyanakkor az eladósodási arány célkitűzésének eléréséhez a 3,5x-es szintig az év vége helyett 2026-ra tolódik, bár a vállalat vezetésősége alternatív intézkedéseket keres a gyorsított útvonal visszaszerzésére.